Google’da Ustaca Arama Yapmak !

Google’da arama yaptığınızda binlerce sonuç çıkıyor. Kaliteli siteleri ön tarafa çekmek için bazı teknikleri kullanmanız gerekiyor.. İşte bu teknikler için değişik sitelerden bir arşiv oluşturdum.. Haydi Google bey amcayı birlikte inceleyelim..

“aranan kelime”: en sık kullandığım özelliklerden biri. anahtar olarak yazdığımız kelime birden fazla ise ve kelimelerin yanyana aranmasını istiyorsak kelimeleri iki tırnak arasına almamız yeterli. kelime grubu aramalarına örnek: “fikirsiz”

istenmeyen kelimeler: arama sonucunda istemediğiniz bir kelime varsa önüne eksi koyarak arama sonucundan dışlayabilirsiniz.
örnek: fikirsiz -fikirsiz

define: google bir sözlük gibi de kullanılabilir. bunun için tanımlanmasını istediğiniz kelime ya da kelimelerin önüne define: yazmak. örnek: define: php

filetype: bu operatör ile google tarafından desteklenen dosya formatlarından herhangi birini seçerek arama yapabilirsiniz. mesela php ile ilgili bir e-kitap arıyorsanız filetype: pdf php

site: bu operatör ise aramaları belli siteler içinde yapmamızı sağlıyor.
örnek: site:fikirsiz.wordpress.com google arama teknikleri yazarak frederic kelimesi geçen yerleri sadece fikirsiz üzerinde buluyor.

veya(or): google aksi belirtilmedikçe arama sonuçlarında girdiğiniz tüm anahtar kelimelerin olduğu sonuçları gösteriyor. eğer sonuçlarda girdiğiniz anahtarların hepsini görmek gibi bir isteğiniz yok ise araya büyük harflerle OR yazın. bunun sonucunda google kelimelerin en az birinin olduğu sayfaları listeliyor. aynı anlamdaki kelimeler ile yapılan aramalarda kullanılabilir.

cache: bir web sayfasının google’ın belleğindeki versiyonunu görmek için cache: operatörünü kullanabilirsiniz. cache: ve sonra boşluk bırakmadan sayfanın adresini yazarak google’ın önbelleğindeki versiyonun görüntüsünü alabileceğiniz gibi adresten sonra boşluk bırakıp anahtar kelime yazarsanız ayrıca onların renklenmesini de sağlamış olursunuz.
örnek: cache:www.google.com.tr] google

allinurl: anahtarın tamamının url içinde aranmasını istiyorsanız kullanmanız gereken operatör allinurl: ‘dir. arama kutucuğuna allinurl:fikirsiz google yazarsanız url içinde hem bildirgec hem de renner kelimeleri geçen sonuçlar çıkacaktır.

inurl: bu operatör ise allinurl: ‘den farklı olarak girdiğiniz anahtarların tümünün değil sadece kendisinden sonra yazılanın url içinde olmasını yeterli buluyor. yani inurl:fikirsiz renner yazarsanız url içinde fikirsiz ve sayfanın herhangi bir bölümünde renner kelimesi geçen sonuçlar gelecektir. allinurl: ile aynı sonucu elde etmek için her kelimenin önüne inurl: yazmamız gerekir.
örnek: inurl:fikirsiz inurl:renner

allintitle: kullanım şekli allinurl: operatörü ile aynıdır. tüm anahtarları sayfanın içersinde geçen kelimelerde arar. (Sayfa başlığı veya url’de değil)
örnek 1: allintitle:fikirsiz renner

intitle: kullanım şekli inurl: operatörü ile aynıdır. kendisinden sonra yazılan anahtarı sayfanın başlığında arar.
örnek 1: intitle:fikirsiz renner
örnek 2: intitle:fikirsiz intitle:renner

One thought on “Google’da Ustaca Arama Yapmak !

Comments are closed.