Life İs Strange Oyun Hikayesi – İncelemesi

Life İs Strange oyunu steam platformunda oldukça popüler durumda. Oyun hakkında yapılan ufak bir incelemeyi sizlerle paylaşacağız. Oyun kesinlikle cinsiyet farketmeksizin her yaş grubuna hitap edebildiği için oldukça ses getirmeyi başardı.

Life İs Strange Oyun İncelemesi

Hayatınızın herhangi bir anını 60 saniye geri sarabilir ve gidişatı değiştirebilir misiniz? Tüm seçeneklerin hayatınızın devamına sağlam etkileri olacağını biliyor musunuz?  Bu oyun sayesinde, 60 saniye geri alınan bir anın hayatınızda ve başkalarının hayatlarında ne kadar büyük değişikliklere neden olacağına şahit olacaksınız.

life is strange oyunu

 

Life İs Strange Zamanı Geri Sarın!

Oyuncular, prestijli Blackwell Akademisi’ne katılmak için yakın geçmişte Arcadia Körfezi’ne dönen Max Caulfield adlı lise kızıyla muhattap oluyorlar. Max, orada yaşayan yaşıtlarının çoğunun olduğu gibi, bir gün sanat dünyasında izini sürmeyi umuyor. O da ciddi fotoğrafçılık becerileri olan utangaç ama ciddi bir öğrenci. Eski Polaroid kamerasının etrafında, hayatın anlık görüntülerini, belirli bir zamanda belirli bir yerde belirli şeylere küçük flash-backler yaşıyor ve bu anıları seviyor.

Ancak Max, kısa süre sonra, gerçek yeteneklerinin, etrafındaki zamanı geri sarmak için açıklanamayan yeteneği olduğunu keşfediyor. Life İs Strange (Hayat İlginç) sayesinde 60 saniye geriye gitmek mümkün.

Kazayla, genç bir kızın hayatını kurtarır. Max, bunu yapabileceğini bilmeden, ölümcül bir anı geri çevirir ve Max’in beş yıl önceki en iyi arkadaşı olan Chloe adlı mavi saçlı birini kurtarır. Chloe’nin babası trafik kazasında öldürüldükten sonra ikisi birden teması kesmişlerdir ve Max da arkadaşından uzaklaştı. Şimdi tekrar bir araya geldiler, dostlukları Max’in ortaya çıkmakta olan süper güçleri tarafından yeniden canlandı.

Peki ya o zaman, geri sarma kabiliyetini en son anların ötesine uzanabilirse? Geçmişten bir anlık görüntüye bakmakla Max, geriye dönüp o gün, şu anda yaşayabilir mi? Hangi hatalar doğru yapılabilir? Hangi yaralar iyileşti? Arcadia Körfezi’ndeki gibi bütün kazaları geri alabilir mi?

life is strange incelemesi

Max’in Çılgın Dünyasında Her Şey Var

Bilim bize, gençlerin mantıklı karar verme noktasında düzgün hareket edemediğini, burunlarının dikine gittiklerini söyler. Büyük bir hata yapmak üzerelerinde olduğunun farkında bile olsalar bile, hâlâ kendilerini dürtüsel, karamsar seçimlerden koruyamazlar. Life İs Strange serüveninde ise bu kararı verip vermemek sizin elinizde.

Buna göre, Max’in dünyasındaki bazı gençler korkunç zorbalardır. Uyuşturucuya sarılırlar, içki içiyorlar ve cinsel hareket sergiliyorlar. Güvensizliklerle acı çekerler ve sevgi, ihanet ve öfke duygularını etkilerler. Yoksullar yüzünden zorba anne-babalara karşı savaşıyorlar ve isyan ediyorlar. Ancak oyun, Max’in geriye sarılmasıyla, daha akıllı seçimler, daha nazik sözcükler ve kibar eylemlerin bu yaşamlarda inanılmaz bir fark yarattığını belirtiyor.

Geçmişinizden gelen korkunç şeylerin farklı olmasını dilemek yerine, Life İs Strange bize şunu öğretir; şu an seçiminizi inceleyerek çevrenizi ve durumunuzu değiştirebilirsiniz. Bu, geçmişteki farklı bir adımın bugün daha da kötüye gidebileceğini, ancak bugün kabul edilen bir adımın daha iyi bir yarın için önünü açabileceğini göstermektedir.

Geri Saramayacağınız ve Değiştiremeyeceğiniz Olaylar

Ancak, Max’in tüm dünyası bundan ibaret değil. Oyun içi seçimlerle, sarhoş genç partilere ve kamuya açık bir intihara tanık olacaksınız. Uyuşturucu kaynaklı bir işkence ve cinayetin bir parçası olacaksınız ve sözde “merhametli öldürme” ye katılacaksınız. Trenle ezilen birisini, arkadaş gibi izleyeceksiniz, bir kasabanın kasırga tarafından yıkıldığına tanık olacak ve ölü genç bir kızın parçalanmış cesedini bulacaksınız.

Ağır işkenceler ve bazen sapık olayların karşısında sayısız ve binlerce farklı döngüye şahit olacaksınız. Bu yaygın iğrençlik sonuçta yaptığımız seçimlerle ilgili oyunun en akıllıca bilgeliğini küçümser. Çünkü bizim gerçek dünyamızda, tükettiğimiz şeyler aslında bir fark yaratıyor. Ve, Max’in aksine, geriye gidip onları görmezden gelemiyor. Life İs Strange sayesinde bir kısmını düzeltebiliyor olsanız da kimi anları ne yazık ki geri getirmeniz mümkün olmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir